Spomienka na PhDr. Emőke Takácsovú, PhD.

Spomienka na PhDr. Emőke Takácsovú, PhD.

Pridané dňa: 03.11.2021

Zdieľame spomienku na našu kolegyňu, odborníčku v pôrodnej asistencii PhDr. Emőke Takácsovú, PhD.

Narodila sa 17. januára 1965 a vyrastala v Perede. Vyštudovala gymnázium v Galante a následne Strednú zdravotnícku školu (Trnava) Zdravotnícku školu v Trnave. Odvtedy nepretržite študoval najmä na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Stala sa diplomovanou pôrodnou asistentkou, pôrodníčkou, diplomovanou sestrou, kardiotokografkou, diplomovanou sestrou. Dlho pôsobila ako pôrodná asistentka v Nemocnici svätého Lukáša v Galante, učila na Slovenskej zdravotníckej univerzite, vydala niekoľko odborných publikácií, organizovala semináre, konferencie a kurzy. Okrem gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Galantskej nemocnice vo svojom ateliéri vo Vágsellyé, ktorý založila pred pätnástimi rokmi, pripravovala desiatky žien a párov na pôrod a robila tehotenskú gymnastiku a pôrodnú starostlivosť. Bola uznávaným a obľúbeným profesionálom v regióne.

Katalin Jakoda Rátz, hlavná pôrodná asistentka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice svätého Lukáša, povedala, že jej kolegyňa a priateľka za sebou nechala obrovský priestor.

“Poznala som ju od svojich šestnástich rokov, bola pilierom vtedajšieho javiskového súboru Galantského gymnázia. Svojou nekonečnou dobrotou a veselosťou bola vždy stredobodom spoločnosti, stali sme sa tam priateľmi a neskôr kolegami. Emőke bola mimoriadne pracovitá a maximalistická. Pod jej vedením som písala dizertačnú prácu na univerzite v Bratislave, no napriek desaťročiam známosti a priateľstva bola na mňa rovnako prísna ako na ostatných svojich študentov, za čo som jej veľmi vďačná. Svojou profesiou žila srdcom a dušou, celý svoj život obetovala pomoci ženám. Nielenže ich jednoducho pripravovala na pôrod, ale snažila sa pripraviť aj tehotné ženy na obdobie po pôrode, pomáhal im v čomkoľvek, snažila sa ich priviesť na správnu životosprávu. Ktokoľvek sa jej mohol kedykoľvek opýtať, či už telefonicky alebo osobne, vždy mu bola k dispozícii aj vo voľnom čase. V období pandémie Covid ich nenechala na pokoji, pokračovala v príprave a starostlivosti v online priestore. Napriek tomu, že jej žiaľ nebolo dopriate mať vlastné dieťa, iné povolanie si nehľadala a dokázala nevšedným spôsobom prežívať emócie a šťastie, aké prežívajú mamičky pri pôrode. Všetky svoje vedomosti odovzdávala ženám, milovali ju tak, že to bola ona, kto sa o to postaral, keď došlo k pôrodu, pretože vedeli, že sa dostali do dobrých rúk. Obľúbili si ju všetci, ktorí sa k nej priblížili“ povedala Katalin Jakoda Rátz.

Opustila nás po tragickej nehode. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, priateľom a kolegom.


Ďalšie články v sekcii

Benefity pre členov SK SaPA

Benefity pre členov SK SaPA

Pridané dňa: 15.11.2021

Dovoľujem si vám v prvej časti poslať materiály k aktuálnym kúpeľným pobytom.

Podpora členov SK SaPA prostredníctvom Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Podpora členov SK SaPA prostredníctvom Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Pridané dňa: 15.11.2021

Podpis Zmluvy o spolupráci medzi VšZP a SKSaPA

Lipa za obete COVID-19

Lipa za obete COVID-19

Pridané dňa: 15.11.2021

Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek Zlaté Moravce dňa 20. októbra 2021 vysadila lipu malolistú v areáli Nemocnice AGEL Zlaté Moravce. Touto výsadbou si sestry a zamestnanci...

Snem 2021

Snem 2021

Pridané dňa: 07.11.2021

Správy zo Snemu SK SaPA, ktorý sa konal dňa 5.11.2021

Žiadne zdravotnícke povolanie by nemalo niesť v označení výraz sestra, pokiaľ tí, ktorí toto povolanie vykonávajú, nespĺňajú kvalifikačné predpoklady pre jeho výkon.

Žiadne zdravotnícke povolanie by nemalo niesť v označení výraz sestra, pokiaľ tí, ktorí toto povolanie vykonávajú, nespĺňajú kvalifikačné predpoklady pre jeho výkon.

Pridané dňa: 04.11.2021

Navrhovaná právna úprava (zmeny názvu povolania zdravotnícky asistent na praktická sestra – asistent) je v rozpore so smernicou Európskeho parlamentu a Rady č. 2005/36/ES zo 7. septembra...

ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky

ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky

Pridané dňa: 26.10.2021

Umelecký riaditeľ občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors vyhlásil výberový workshop, počas ktorého vyberie nových zdravotných klaunov a zdravotné klaunky pre všetky regióny...