Úvod / Oznamy / SKSaPA: Politici nemajú snahu riešiť nedostatok sestier
SKSaPA: Politici nemajú snahu riešiť nedostatok sestier

SKSaPA: Politici nemajú snahu riešiť nedostatok sestier

(20.09.2018; www.webnoviny.sk; vZdravotnictve.sk, 08.18, s. -; SITA)

Parlament odmietol poslaneckú iniciatívu zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek. Komora kritizuje politikov za nesystémové a čiastkové riešenia.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) zatiaľ nezaznamenala žiadnu snahu politikov o riešenie nedostatku sestier.

"Na rozdiel od iných krajín EÚ, ktoré kladú dôraz na systémové riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, slovenská vláda, ministerstvo zdravotníctva a politici riešia nedostatok sestier a pôrodných asistentiek svojráznym spôsobom - nezmyselnými "prílepkami" zákonov týkajúcich sa iných povolaní, pričom podstata problému sa nerieši," uvádza komora vo svojom stanovisku.

Reagovala tak na neúspech poslancov OĽaNO zákonom zvýšiť platy sestier. Poslanci parlamentu v utorok ich návrh nepustili do druhého čítania.

Bez dôstojných platov sestry neudržíme

Práve nízke ohodnotenie je podľa komory jednou z príčin odchodu sestier a pôrodných asistentiek za prácou do zahraničia.

Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová skonštatovala, že tento návrh zákona mohol byť síce len jedným z opatrení na stabilizáciu sestier na Slovensku, ale jeho schválením NR SR mohla zásadne zmeniť motiváciu sestier a pôrodných asistentiek vstupovať do zdravotníctva a zároveň zotrvať na Slovensku.

"Ak sestrám a pôrodným asistentkám nedáme dôstojné mzdy, tak ich tu nebudeme mať," skonštatovala Lazorová.

Sestier bude stále menej

Komora upozorňuje, že v priebehu piatich rokov odíde do dôchodku vyše štyritisíc sestier, za 10 rokov to bude viac ako 10 tisíc sestier.

"Ak zodpovední nezačnú robiť reálne kroky, nebudeme mať kým chýbajúce sestry nahradiť. Absolventi nedostatkových povolaní nepotrebujú len prospechové, motivačné štipendiá a návratné pôžičky počas štúdia, ale hlavne potrebujú vedieť, aké pracovné podmienky a mzdové ohodnotenie ich po škole čaká," dodala Lazorová.

Člen Rady SKSaPA Milan Laurinc vyjadril prekvapenie, že v zásadnej veci, akou je motivácia a stabilizácia sestier a pôrodných asistentiek, 82 poslancov národnej rady nemalo vlastný názor a zdržalo sa hlasovania.

"Pochopiteľnejší a jasnejší signál je pre mňa postoj 12 poslancov, ktorí hlasovali proti návrhu. Schválením predloženého návrhu zákona, ktorý mal zvýšiť základnú zložku mzdy sestry a pôrodnej asistentky minimálne na 1-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, mohli poslanci NR SR naprieč širokým, politickým spektrom ukázať vôľu, že im na "pravých" sestrách a pôrodných asistentkách predsa len záleží," uzavrel Laurinc.

https://vzdravotnictve.sk/sksapa-politici-nemaju-snahu-riesit-nedostat ok-sestier/

Ďalšie články v sekcii

TLAČOVÁ SPRÁVA: Ktorý slovenský kraj bude bez sestier ako prvý
Bratislava 27. 11. 2018 – Slovenská sestra bude na Slovensku čoskoro vzácnym artiklom, čo potvrdzujú nepriaznivé národné a medzinárodné štatistiky. Slovenské sestry sa podľa štatistík Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2016 nachádzajú na 19. mieste z pomedzi 28. členských krajín Európskej únie, pričom najvyšší počet sestier v systéme zdravotnej starostlivosti malo Slovensko naposledy pred 18 rokmi. V porovnaní s krajinami Vyšehradskej štvorky sa Slovensko nachádza na treťom mieste v nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.
TLAČOVÁ SPRÁVA: Slovensko sa stane „centrom“ medzinárodného ošetrovateľstva
Bratislava 05. 10. 2018 – Postavenie sestier a pôrodných asistentiek a ošetrovateľská starostlivosť na Slovensku v súčasnosti. Toto sú nosné témy prestížnej, odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom „Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v procese zmien III.“, ktorá sa uskutoční v dňoch 09. – 10. 10. 2018 v Hoteli Senec v Senci, a ktorú už po tretí krát organizuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Konferencia sa koná pod záštitou ministerstva zdravotníctva SR a Európskej federácie sestier (EFN), ktorá bude na podujatí zastúpená prezidentkou Elizabeth Adams, či Paulom de Rueve, generálnym sekretárom EFN.
TLAČOVÁ SPRÁVA: Je na škodu veci ak lekár dehonestuje prácu sestry
Bratislava 26. 9. 2018 – Ambulantné sestry a pôrodné asistentky pobúrilo vyjadrenie hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Jany Bendovej, ktorá prácu sestry na ambulancii všeobecného lekára chápe iba ako meranie teploty, odber krvi, vyšetrenie moču a podávanie injekcií. Týmto postojom v očiach verejnosti vykresľuje obraz sestier, ako len pasívnych vykonávateľov príkazov lekára. Pravdou však je, že v ambulancii všeobecného lekára sestra vykonáva aj mnoho činností spojených s preventívnou starostlivosťou a manažovaním akútnych a chronických stavov, spolupracuje s lekárom pri posudkových činnostiach (napr. vedenie evidencie dočasne práceneschopných).
Sestry a pôrodné asistentky bez hraníc
Zdravotní sestry a instrumentářky tvoří počtem největší skupinu pracovníků Lékařů bez hranic. Nejvíce potřebujeme zdravotní sestry ovládající alespoň dva světové jazyky. Nejdůležitějším předpokladem je ukončené vzdělání a připravenost pracovat a přebírat odpovědnost v těžkých a nezvyklých podmínkách. Porodní asistentky jsou na misích Lékařů bez hranic velmi potřebné. V celkovém počtu pracovníků tvoří sice jen malou část, jejich význam je nicméně obrovský. Statisíce žen a dětí ročně umírají kvůli těhotenským a porodnickým komplikacím. Úkolem porodních asistentek je právě boj proti jejich vysoké úmrtnosti, která trápí řadu rozvojových zemí.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri