Portugalská vláda konaj ľudskejším spôsobom!

Portugalská vláda konaj ľudskejším spôsobom!

Pridané dňa: 26.02.2019

EFN Press Release
21. februára 2019
Portugalská vláda konaj ľudskejším spôsobom!

Európska federácia sestier (EFN) vyzýva portugalského premiéra Antonia Costu, aby otvoril dialóg s organizáciou Ordem dos Enfermeiros pod vedením Any Rity Cavaco. Nemôžeme ignorovať hlas 74.000 portugalských sestier, bez ohľadu na to, či ide o Úniu, regulačný orgán alebo profesionálnu asociáciu.

EFN, ktorá zastupuje viac ako 3 milióny sestier z 36 národných ošetrovateľských organizácií členských štátov Európskej únie, stojí v solidarite s organizáciou Ordem dos Enfermeiros. Naša pozícia sa jasne odráža v EFN Manifesto pre voľby do Európskeho parlamentu, zdôrazňujúc kľúčové profesionálne a politické správy zamerané na vzdelávanie, zdravotnú pracovnú silu, kvalitu a bezpečnosť.

Z tohto dôvodu nemôže byť postavenie sestier a ošetrovateľstva, vyjadrovanie ich obáv a presadzovanie lepších pracovných podmienok na zabezpečenie kvality a bezpečnosti pacientov portugalskej populácie potrestané tým, že sú vylúčené z procesov angažovanosti zainteresovaných strán. Toto je absurdný (smiešny) rok 2019! Keďže sa dnes situácia zhoršuje, prezident Sindepor Carlos Ramalho (priamo na obrázku) sa rozhodol začať hladovku.

Pracovné podmienky, platy, primerané zdroje a rešpektovanie sestier si vyžadujú naliehavú politickú pozornosť, takže sestry zostávajú v profesii a zostávajú v Portugalsku. Z tohto dôvodu vedúce sestry a ich lídri očakávajú primerané kroky. Je nevyhnutné, aby súčasná portugalská vláda brala túto záležitosť vážne a spolupracovala s Ordem dos Enfermeiros, aby našla riešenie pred voľbami do EÚ v máji 2019.

A napokon je veľmi dôležité, aby národné vlády rešpektovali profesionálny a regulačný dialóg, ako sa uvádza v smernici o proporcionálnosti (2018/958), aby vlády spolupracovali so všetkými zainteresovanými stranami a spoločne navrhovali lepšiu reguláciu a pracovné podmienky.

Ďalšie články v sekcii

Metodické usmernenie  MZ SR pre ADOS

Metodické usmernenie MZ SR pre ADOS

Pridané dňa: 27.03.2020

Metodické usmernenie pre poskytovateľov ošetrovateľskej starostlivosti

NEZABUDNEME

NEZABUDNEME

Pridané dňa: 17.03.2020

Dňa 17. marca 2020 nás navždy opustila jedna z nás.

TLAČOVÁ SPRÁVA: Neposielajte zdravotníkov do „vojny“ bez zbraní

TLAČOVÁ SPRÁVA: Neposielajte zdravotníkov do „vojny“ bez zbraní

Pridané dňa: 16.03.2020

Bratislava 16. 03. 2020 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) si plne uvedomuje závažnosť situácie s výskytom nákazy koronavírusom (SARS-CoV-2) a následným...

Koronavírus sa

Koronavírus sa "dotýka" aj nás

Pridané dňa: 13.03.2020

Konanie zamestnávateľa, kedy zamestnancom – sestrám nezabezpečí vhodné ochranné prostriedky v situácii, kedy im hrozí nákaza COVID-19, teda vysokoinfekčným coronavírusom je vážnym...

Výzva prezidentky SK SaPA k voľbám do NR SR

Výzva prezidentky SK SaPA k voľbám do NR SR

Pridané dňa: 26.02.2020

Poďme voliť 29. februára, pretože budúcnosť Slovenska závisí aj od nás.

Platobná brána

Platobná brána

Pridané dňa: 25.01.2020

Možnosť platby cez platobnú bránu, všetky uhradené poplatky ako i prípadné nedoplatky nájdete v záložke „Moje poplatky“ priamo v konte sestry/pôrodnej asistentky.