Ocenenie Biele srdce 2021

Pridané dňa: 21.09.2021

Ocenenie Biele srdce 2021


Bratislava 13.9.2021 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) udelí mimoriadne ocenenie Biele srdce In memoriam PhDr. Margite Kosturíkovej za významný prínos v ošetrovateľstve. Komora počas slávnostného večera Biele srdce ocení ďalších dvadsaťosem sestier v kategóriách Sestra a pôrodná asistentka v praxi, Sestra a pôrodná asistentka – manažérka, Sestra a pôrodná asistentka – pedagóg. Štrnásty ročník slávnostného odovzdávania prestížneho ocenenia BIELE SRDCE 2021 na celonárodnej úrovni sa uskutoční v piatok 24. septembra 2021 v hoteli Senec v Senci. Záštitu nad týmto podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá osobne nositeľov tohto ocenenia príjme v prezidentskom paláci.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si aj v tomto pandemickom období, chce pripomenúť dôležitosť a nezastupiteľné miesto sestier a pôrodných asistentiek v systéme zdravotnej starostlivosti. Od roku 2020 sa v médiách po celom svete objavovali obrázky a zábery sestier v ochranných oblekoch s unavenými výrazmi tváre, často s ranami od masiek a respirátorov. Počas pandémie aj sestry na Slovensku pracovali dlhé hodiny v extrémnom fyzickom i psychickom vypätí. Ich pracovné nasadenie a osobné obete však v mnohých prípadoch zostali nedocenené. Aj napriek rešpektu a obavám s príchodu tretej vlny sa Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek rozhodla zorganizovať každoročné slávnostné podujatie odovzdávania ocenenia BIELE SRDCE. „Ocenenie Biele srdce je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti.

Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom prelínanie sa všetkých farieb, ktoré svet pozná, tak ako sestra prijíma všetkých ľudí sveta,“ vysvetľuje Iveta Lazorová, prezidentka SKSaPA. Cez laureátov ocenenia Biele srdce 2021 a ich životné príbehy budeme oslavovať, spomínať a hovoriť o tom, kto sú to sestry a pôrodné asistentky, aké je ich miesto a postavenie pri udržiavaní a prinavracaní zdravia. Budeme hovoriť o krásach aj úskaliach, o nespochybniteľných prínosoch povolania sestra a pôrodná asistentka pre našu spoločnosť aj počas prebiehajúcej koronakrízy.

Nezabúdame ani na tie sestry a pôrodné asistentky, ktoré sa pri výkone povolania nakazili koronavírusom a tejto zákernej chorobe podľahli. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa rozhodla udeliť nové výnimočné ocenenie „Cenu Johanny Bórik-Hrebendovej“ a zároveň prerozdeliť finančné prostriedky zo zbierky pozostalým rodinám. Cena Johanny Bórik-Hrebendovej bude udelená siedmim sestrám a dvom pôrodným asistentkám, za ich obetu a výnimočný počin pri záchrane životov pacientov počas pandémie.

Na slávnostný galavečer sú pozvané sestry a pôrodné asistentky z celého Slovenska. Slávnostné odovzdávanie ocenení BIELE SRDCE 2021 by nebolo možné zrealizovať bez podpory generálneho partnera podujatia spoločnosti Hartmann-Rico, ako aj ostatných partnerov. Naša vďaka patrí aj mediálnym partnerom podujatia, hovorí Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie SKSaPA.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 33 000 sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Viac informácií:

Mgr. Iveta Lazorová, PhD., MPH, dipl. p. a.

prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

tel.: +421 918 518 178

e-mail: lazorova@sksapa.sk

PhDr. Lukáš Kober, PhD., MPH

člen Rady a Prezídia, riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

tel.: +421 908 677 731

e-mail: riaditel@sksapa.sk


Ďalšie články v sekcii

ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky

ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky

Pridané dňa: 26.10.2021

Umelecký riaditeľ občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors vyhlásil výberový workshop, počas ktorého vyberie nových zdravotných klaunov a zdravotné klaunky pre všetky regióny...

Valné zhromaždenie RK SaPA Nové Zámky

Valné zhromaždenie RK SaPA Nové Zámky

Pridané dňa: 14.10.2021

Valné zhromaždenie RK SaPA Nové Zámky

Sestry a pôrodné asistentky cítia krivdu a nezáujem zo strany Vlády SR

Sestry a pôrodné asistentky cítia krivdu a nezáujem zo strany Vlády SR

Pridané dňa: 13.10.2021

Bratislava, 12. 10. 2021 Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, najväčšia stavovská organizácia v zdravotníctve združujúca najnedostatkovejšiu skupinu zdravotníckych...

Získajte kredity a vyhrajte Wellness pobyt

Získajte kredity a vyhrajte Wellness pobyt

Pridané dňa: 04.10.2021

Portál www.eSestra.sk Vám prináša nové video-kurzy s kreditmi SKSaPA a s nimi aj súťaž o tri Wellness pobyty pre 2 osoby na 4 dni.

Nové číslo e-časopisu Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia

Nové číslo e-časopisu Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia

Pridané dňa: 14.09.2021

Prinášame Vám nové vydanie e-časopisu Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia č. 42021, ktoré je dostupné pre členov SKSaPA bezplatne na stránke www.sksapa.sk

Tlačová správa: „Ošetrovateľstvo je v kríze“: nedostatok zamestnancov ohrozuje pacientov

Tlačová správa: „Ošetrovateľstvo je v kríze“: nedostatok zamestnancov ohrozuje pacientov

Pridané dňa: 08.09.2021

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek varuje, že personálna kríza v ošetrovateľstve ohrozuje zdravie, bezpečnosť a životy pacientov. Nedostatok sestier je dlhodobým problémom,...