Úvod / Monitoring tlačových správ / Zdravotnícke noviny: NOÚ si musí požičiavať sestry
Zdravotnícke noviny: NOÚ si musí požičiavať sestry

NOÚ si musí požičiavať sestry

(26.04.2018; Zdravotnícke noviny; č. 17, Titulná strana , s. 1,3; mt)

Ministerka A. Kalavská ocenila odstúpenie J. Valockého s cieľom upokojenia situácie

Ministerstvo zdravotníctva hasí problémy v Národnom onkologickom ústave (NOÚ). Pre nedostatok sestier rokuje s blízkymi štátnymi nemocnicami o dočasnom zapožičaní personálu. Potvrdila to ministerka Andrea Kalavská v rozhovore pre Rádio Slovensko. ,,Máme prísľub z Trnavy a z nemocnice Ružinov, že nám požičajú sestry. Avšak máme garanciu, že od 1. 5. nastúpia dve sestry na OAIM dvaja sanitári, na oddelenie chemoterapie jedna sestra, od 1. 6. ďalšia sestra na OAIM a od 1. 7. ďalšia absolventka na OAIM. Snažíme sa saturovať zdravotnícky personál, ktorý chýba," uviedla.

Zisťovali sme, koľko sestier a na aký dlhý čas môžu do NOÚ presunúť Univerzitná nemocnica Bratislava a Fakultná nemocnica Trnava. Obe nemocnice uviedli, že analyzujú aktuálne možnosti výpomoci.

Zapožičiavanie sestier je podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej hasením problémov. ,,A takéto problémy nie sú len v NOÚ, ale aj v iných nemocniciach, len sa to ešte neprevalilo. Sestry sú tam zatiaľ ochotné robiť mesačne 40 hodín nadčasov. V každej nemocnici od východu po západ chýba minimálne 20 sestier. Ale manažmenty nemocníc to nepotvrdia, lebo by priznali, že nedokážu zabezpečiť zdravotnú starostlivosť," upozornila I. Lazorová.

Rezignácia

Na problémy s nedostatkom sestier a presúvaním operácií upozornili samotní pracovníci NOÚ. Generálny riaditeľ MUDr. Jozef Valocký k 30. aprílu oficiálne končí vo funkcii generálneho riaditeľa.

Pokračovanie na strane 3

Dokončenie zo strany 1

,,Za čias, keď tam pán riaditeľ bol, ústav vykazoval horšie výsledky ako predtým. Vážim si, že pán Valocký odstúpil sám s cieľom upokojenia situácie," zdôraznila ministerka a poďakovala J. Valockému za ,,jeho gesto".

Na otázku, či si vie predstaviť jeho budúce pôsobenie v riadiacej funkcii buď na ministerstve alebo v niektorom z vrcholných zdravotníckych zariadení, odpovedala stručne: ,,Asi nie."

Od mája bude riadením ústavu poverený jeden z jeho zamestnancov. ,,1. mája vymenujeme nového generálneho riaditeľa, ktorý bude poverený vedením ústavu maximálne na 6 mesiacov, kým prebehne štandardné výberové konanie. Povereným riaditeľom by mal byť človek z ústavu, ktorý pozná situáciu a bude operatívne riešiť problémy. Pretože dávať tam niekoho zvonku na dobu určitú, kto nepozná procesy a bude dva mesiace hľadať, o čom to je, nie je stabilné riešenie," vysvetlila ministerka. Deklarovala, že poverený riaditeľ bude musieť byť akceptovateľný pre špičkových lekárov a prednostov kliník a do funkcie ho vymenuje na základe konzultácie s nimi.

Morálne predpoklady

Meno nového generálneho riaditeľa bude známe až po výberovom konaní, no ministerka má už dnes jasnú predstavu o jeho kvalitách. ,,Mal by to byť človek, ktorý je odborník, pozná danú problematiku, má manažérske schopnosti a je morálne na dobrej úrovni," zdôraznila.

Hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová zdôraznila, že ústav poskytuje na väčšine svojich pracovísk liečbu pre onkologických pacientov v štandardnom režime. ,,Dočasné obmedzenia sú len na oddeleniach chirurgickej onkológie, kde sa eviduje nárast čakacej lehoty u pacientov čakajúcich na závažnejšie chirurgické zákroky," pripustila. (mt)

----

REZIGNÁCIA

Odchádzajúci generálny riaditeľ MUDr. Jozef Valocký podľa ministerky nedostane žiadnu vedúcu funkciu v zdravotníctve.

Foto: archív

----

Problémy sú aj v iných nemocniciach, len sa to ešte neprevalilo. I. Lazorová

Ďalšie články v sekcii

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %
Mzdy zdravotných sestier by sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mohli zvýšiť minimálne o 10 %. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 však upozornila, že presné číslo vzíde až z diskusie s ministrom financií.
Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky
Zdravotné sestry si určite zaslúžia našu úctu a vďaku. Pri príležitosti ich medzinárodného dňa dostane v tomto roku 28 sestier a pôrodných asistentiek ocenenie za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve.
denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier
Riziká nedostatku zdravotných sestier pocíti v prvom rade pacient. Ukázalo sa to nedávno v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde sa predlžujú termíny na operácie. Podobné problémy podľa riaditeľa kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca hrozia aj v iných nemocniciach. Laurinc pripomína, že v zariadeniach sociálnych služieb je sestier ako šafranu. Dovoz zdravotníčok z Kuby vidí ako nereálny.
Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier
O tom, že z Národného onkologického ústavu v Bratislave odchádzajú lekári a najmä sestry, médiá informovali pred mesiacom. Za ten čas riaditeľ a poslanec Smeru Jozef Valocký povedal, že od mája z ústavu odíde, ale kritická situácia s nedostatkom sestier sa nezlepšuje.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri