Úvod / Monitoring tlačových správ / www.topky.sk: O platoch sestier rokujeme, tvrdí ministerka zdravotníctva Kalavská
www.topky.sk: O platoch sestier rokujeme, tvrdí ministerka zdravotníctva Kalavská

O platoch sestier rokujeme, tvrdí ministerka zdravotníctva Kalavská

(18.04.2018; www.topky.sk; Domáce, , s. -; SITA)

TRENČÍN - O platoch sestier a pôrodných asistentiek rezort zdravotníctva aktuálne rokuje s ministerstvom financií a ďalšími zúčastnenými stranami. Uviedla to v stredu na konferencii Ošetrovateľstvo a zdravie v Trenčíne ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

"Dúfam, že prídeme čoskoro k zhode. Cieľom je navýšenie platov sestier, pôrodných asistentiek, rokujeme aj o iných zdravotníckych pracovníkoch," povedala. Ministerka zároveň hovorí, že jej rezort rokuje aj o zvýšení štipendií pre študentov ošetrovateľstva, pričom od nasledujúceho školského roku by sa tento odbor mal dať študovať aj diaľkovo. Zároveň tvrdí, že ak si to bude vyžadovať prax, v budúcnosti je ministerstvo otvorené aj diskusii o ďalšom rozšírení kompetencií sestier.

Rozsah kompetencií sestier je stanovený vo vyhláške, ktorá je platná od tohto mesiaca. Hovorí okrem iného o tom, že sestry a pôrodné asistentky s pokročilou praxou môžu predpisovať vybrané zdravotnícke pomôcky. "V súčasnosti sme sa dohodli na rozsahu rozšírenia kompetencií, ktoré sú vyhláškou stanovené, ak si to však prax bude vyžadovať, som otvorená diskusii ohľadom ich ďalšieho rozšírenia," tvrdí ministerka.

http://www.topky.sk/cl/100535/1704247/O-platoch-sestier-rokujeme--tvrdi-ministerka-zdravotnictva-Kalavska

Ďalšie články v sekcii

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %
Mzdy zdravotných sestier by sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mohli zvýšiť minimálne o 10 %. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 však upozornila, že presné číslo vzíde až z diskusie s ministrom financií.
Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky
Zdravotné sestry si určite zaslúžia našu úctu a vďaku. Pri príležitosti ich medzinárodného dňa dostane v tomto roku 28 sestier a pôrodných asistentiek ocenenie za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve.
denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier
Riziká nedostatku zdravotných sestier pocíti v prvom rade pacient. Ukázalo sa to nedávno v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde sa predlžujú termíny na operácie. Podobné problémy podľa riaditeľa kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca hrozia aj v iných nemocniciach. Laurinc pripomína, že v zariadeniach sociálnych služieb je sestier ako šafranu. Dovoz zdravotníčok z Kuby vidí ako nereálny.
Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier
O tom, že z Národného onkologického ústavu v Bratislave odchádzajú lekári a najmä sestry, médiá informovali pred mesiacom. Za ten čas riaditeľ a poslanec Smeru Jozef Valocký povedal, že od mája z ústavu odíde, ale kritická situácia s nedostatkom sestier sa nezlepšuje.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri