Úvod / Monitoring tlačových správ / Sestry už nečakajú na vyššie platy. Našli ich v zahraničí
Sestry už nečakajú na vyššie platy. Našli ich v zahraničí

(28.10.2013; Hospodárske noviny; s. 7; Hunková Mária)

Mzdy v zdravotníctve. Desiatky Slovákov šli do Rakúska, Nórska, Saudskej Arábie.

Bratislava - Úroveň slovenského zdravotníctva ho demotivovala natoľko, že odišiel za hranice. Braňo Dujnič si vybral Rakúsko, kde pôsobí ako zdravotný brat. Prácu, ako aj podmienky tam, si nevie vynachváliť.

Kým u nás podľa ministerstva zdravotníctva priemerný plat sestry v štátnej nemocnici je tisíc eur, v Rakúsku je to zhruba o 600 eur viac. "Hlavným dôvodom, prečo som odišiel, bol určite vyšší plat. Na rozdiel od Slovenska je tu však možný aj kariérny postup," povedal Dujnič, ktorý mal u našich západných susedov možnosť absolvovať odbornú špecializáciu.

Zaujímavé destinácie

Sestry si okrem Rakúska vyberajú aj Belgicko, Nórsko, Česko či dokonca Saudskú Arábiu. Koľko ich je presne, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek nevyhodnocuje, lebo tak nemá nastavený informačný systém.

Odsledované to majú len v prípade Nórska. Minulý týždeň dávali potvrdenie o etickej spôsobilosti už 53. sestre v rámci tohto roka. "Sestry majú v Nórsku jasne stanovené kompetencie, nerobia nič za sanitárov či lekárov. Je tam mesačná organizácia práce a nie je tam taký chaos ako u nás," hovorí o dôvodoch odchodu sestier prezidentka komory Iveta Lazorová. A dodáva: "Samozrejme, majú vyšší plat - asi 2 000 eur."

O tisícku viac

Nóri podľa nej poskytujú aj iné benefity ako trojmesačný kurz jazyka a ubytovanie. "Vychádzajú im aj v ústrety. Keď si nadrobia, môžu odísť domov na Slovensko aj na dva týždne."

Počet sestier, ktoré sa odhlasujú z registra komory, z roka na rok rastie. Kým vlani ich bolo 300, tento rok to už je o tisícku viac. Zhruba tretina z toho odišla za hranice. "Zvyšné sestry išli do dôchodku, alebo neudali dôvod. Môžu tak byť medzi nimi aj také, ktoré išli napríklad robiť do zahraničia opatrovateľky. Vtedy nepotrebujú od nás žiadne potvrdenie," povedala prezidentka komory.

Pod priemerom

Jedným z najhlavnejších dôvodov odlevu sestier sú podľa Dušana Zachara z INEKO relatívne nízke platy v porovnaní s vyspelými krajinami západnej Európy. "Ďalšími z dôvodov môžu byť aj nevhodné pracovné podmienky, neporiadok a plytvanie v celom systéme slovenského verejného zdravotníctva," doplnil Zachar.

Ten je podľa neho nastavený tak, že nemotivuje a neodmeňuje poctivých a kvalitných ľudí. Pripomenul medzinárodné porovnanie, podľa ktorého je u nás počet zdravotných sestier podpriemerný. "V roku 2011 priemer v OECD predstavoval 8,7 sestry na tisícku obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku to bolo len 5,9 sestry."

Sestry oponujú Zvolenskej

Ministerstvo zdravotníctva Zuzany Zvolenskej si však myslí, že ich stavy sú stabilné a nemocnice nemajú problém s ich nedostatkom. "Snažíme sa naše sestry motivovať. Na úrovni štátnych nemocníc sa nám podarilo dosiahnuť priemernú mzdu 1 016 eur," povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Komora s údajom o priemernom plate, ktorý udáva ministerstvo, nesúhlasí. Minulý týždeň si zbierala výplatné pásky a sumy na nich boli podľa Lazorovej iné. "Podľa tých pások, ktoré nám prišli, sestry majú v štátnych nemocniciach platy na úrovni, akú stanovil zákon, teda 640 až 928 eur. Vyčlenili ich totiž z kolektívnych zmlúv a prišli tak o rôzne príplatky." V ambulancii sestra, ktorá odrobila 37 rokov, podľa Lazorovej zarobí 635 eur, čo rovnako nedosahuje priemer 750 eur, aký zase uviedla Asociácia súkromných lekárov.

----

Priemerné platy sestier
(mesačne, v EUR)

 Slovensko  1 016
 Česko      1 132*
 Rakúsko    1 600
 Nórsko     2 000
 Nemecko    2 200

Pozn.: sumy sú orientačné, treba brať do úvahy rôzny systém odmeňovania
*údaj je za rok 2012

Ďalšie články v sekcii

Názor: Sestry majú obrovský odborný potenciál
dipl. s. Narodila sa v roku 1960 v Ružomberku. Po ukončení SZŠ v odbore detská sestra, sa na dlhých 20 rokov zamestnala v NsP F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici na JIS infekčného oddelenia, kde 3 roky zastávala funkciu staničnej sestry. V rokoch 1997 - 1999 pracovala v Nemocnici Zdravie, a. s., Puchov na úseku anestéziológie, zdravotnej záchrannej služby, v algéziologickej ambulanci a na JIS chirurgického oddelenia. Ďalších 10 rokov v NsP L. N. Jégeho v Dolnom Kubíne na OAIM. Momentálne pracuje v ÚVN SNP Ružomberok FN, na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Popri zamestnaní si doplnila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore Anestéziológia, resuscitácia a intenzívna starostlivosť, neskôr vyššie odborné vzdelanie na SZŠ v Banskej Bystrici. V roku 2009 získala bakalárske vzdelanie v odbore Ošetrovateľstvo na SZU v Bratislave, Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici a o 2 roky neskôr tam obhájila magisterský titul. V roku 2014 na Trnavskej univerzite úspešne vykonala rigoróznu skúšku a obhájila rigoróznu prácu. Okrem iného absolvovala množstvo kurzov a školení. Je členkou odbornej pracovnej skupiny Komisie pre zdravotné výkony v špecializovanom odbore ošetrovateľstvo pri MZ SR, členkou výboru Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti SKSaPA, členkou Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnejmedicíne SSSaPA, o. z. SLS. Podieľa sa na organizovaní celoslovenských konferencií s medzinárodnou účasťou. V roku 2008 jej SKSaPA udelila ocenenie Biele srdce za prínos v slovenskom ošetrovateľstve a v roku 2012 získala prestížne ocenenie Sestra roka udelené našim časopisom. V apríli tohto roka bola na 5 ročné funkčné obdobie menovaná za hlavnú odborníčku pre ošetrovateľstvo na MZ SR.
Rozhlasová stanica Slovensko: Prieskum: Zdravotné sestry sú prepracované a podhodnotené
Tri štvrtiny sestier sú nespokojné so svojim platom. Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi nimi spravila Komora sestier a pôrodných asistentiek koncom minulého roka. Podľa tohto prieskumu sú ich platy pod slovenským priemerom. Sestry sú navyše prepracované. Tvrdia, že na oddeleniach chýba dostatočný počet personálu. Väčšina sestier pracuje na nadčasy. Novým vraj zamestnávateľ nevychádza v ústrety keď sa vzdelávajú. Aj to podľa komory odrádza sestry od práce v slovenských nemocniciach. Populácia pritom starne, kým počet sestier podľa komory klesá. Chýbajú ich tisíce. Aké sú teda vyhliadky do budúcnostiach v nemocniciach, to bude otázka dnešnej relácie Z prvej ruky. V štúdiu čakáme prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetu Lazorovúa na telefónnej linke zatiaľ máme Dušana Zachara, analytika inštitútu INEKO, dobrý deň.
SME: Sestry sú podľa prieskumu nespokojné s platmi, Drucker je pripravený diskutovať
Mzdy sestier rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Tvrdí to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na vo štvrtok zverejnený prieskum Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorý sa týkal aj výšky platov.
Aktuality.sk: Rezort zdravotníctva je pripravený diskutovať so sestrami o platoch
Mzdy sestier rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Tvrdí to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii na dnes zverejnený prieskum Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorý sa týkal aj výšky platov. Vyplynulo z neho, že väčšina sestier je so svojou mzdou nespokojná.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri