Úvod / Monitoring tlačových správ / rádio Lumen: Ministerka chce vyššie mzdy pre sestry a zdravotníckych pracovníkov
rádio Lumen: Ministerka chce vyššie mzdy pre sestry a zdravotníckych pracovníkov

Ministerka chce vyššie mzdy pre sestry a zdravotníckych pracovníkov

(18.04.2018; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 7/20; Júlia Kavecká / Júlia Kavecká)

Júlia Kavecká, moderátorka:

"Sestry a zdravotnícky pracovníci, by mohli od budúceho roka dostávať vyššie mzdy. S ministerstvom financií o tom rokuje šéfka rezortu Andrea Kalavská. Desaťpercentné zvýšenie platov sa snaží dostať do sociálneho balíčka, ktorý ohlásil pre Robert Fico. Lekárov sa to týkať ale nebude."

Andrea Kalavská, ministerka zdravotníctva: "Boli to moje kolegyne, budú to moje kolegyne a teraz sú to výrazné partnerky pre dialóg v rámci ministerstva zdravotníctva. Ja si ich prácu veľmi vážim, ja si dovolím tvrdiť, že ministerstvo zdravotníctva, celé zdravotníctvo nie je možné, aby fungovalo bez sestier, bez lekárov, zdravotných asistentov a všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Júlia Kavecká:

"Momentálne podľa ministerky prebiehajú výpočty, koľko to bude stáť a ktorých zdravotných sestier sa zvyšovanie platov bude týkať. Analýzy by mali byť pripravené do konca tohto roka."

Andrea Kalavská:

"Samozrejme my zvažujeme, či pôjdeme celoplošne, ale bude to závislosti od dosiahnutého vzdelania alebo rokov praxe. Takže toto všetko zvažujeme a objem peňazí samozrejme na konci povieme."

Júlia Kavecká:

"Trenčianska regionálna prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Táňa Klimová je však v otázke zvyšovania platov zdravotných sestier skôr skeptická."

Táňa Klimová, trenčianska regionálna prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Oni nám už toľko toho nasľubovali, že človek bude zase len čakať a uvidíme, či to vôbec bude realita. Potýkame sa s odlivom. Trenčianska nemocnica je prestárla, tam pôjde veľa sestier do dôchodku a sestier bude hrozne veľa chýbať. Už teraz chýbajú. Keď odídu, tak nebude dostatok ani sestier, ale ani asistentov."

Ďalšie články v sekcii

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %
Mzdy zdravotných sestier by sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mohli zvýšiť minimálne o 10 %. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 však upozornila, že presné číslo vzíde až z diskusie s ministrom financií.
Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky
Zdravotné sestry si určite zaslúžia našu úctu a vďaku. Pri príležitosti ich medzinárodného dňa dostane v tomto roku 28 sestier a pôrodných asistentiek ocenenie za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve.
denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier
Riziká nedostatku zdravotných sestier pocíti v prvom rade pacient. Ukázalo sa to nedávno v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde sa predlžujú termíny na operácie. Podobné problémy podľa riaditeľa kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca hrozia aj v iných nemocniciach. Laurinc pripomína, že v zariadeniach sociálnych služieb je sestier ako šafranu. Dovoz zdravotníčok z Kuby vidí ako nereálny.
Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier
O tom, že z Národného onkologického ústavu v Bratislave odchádzajú lekári a najmä sestry, médiá informovali pred mesiacom. Za ten čas riaditeľ a poslanec Smeru Jozef Valocký povedal, že od mája z ústavu odíde, ale kritická situácia s nedostatkom sestier sa nezlepšuje.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri