Úvod / Monitoring tlačových správ / NÁVRH NA ZVÝŠENIE PLATOV PRE SESTRY
NÁVRH NA ZVÝŠENIE PLATOV PRE SESTRY

NÁVRH NA ZVÝŠENIE PLATOV PRE SESTRY

(12.02.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 3/20; TOMEČKOVÁ Lucia)

Moderátor:

"Až takmer 2 800 eur by chceli zarábať niektoré sestry podľa návrhu, ktorý predložili ministerstvu zdravotníctva. Na Slovensku je asi 45-tisíc sestier. Viac ako 2-tisíc eur by mohlo zarábať prinajmenšom 3-tisíc z nich. RTVS platy vypočítala z materiálu, ktorý sa nám podarilo získať. Riaditelia nemocníc zostali šokovaní. Podrobnosti má Lucia TOMEČKOVÁ."

Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:

"To sú šialené čísla. To bola prvá reakcia ekonómov a analytikov, keď sa pozreli do materiálov, ktoré získala RTVS a zistili, ako v budúcnosti chcú zarábať slovenské sestry."

Tomáš SZALAY, analytik Health Policy Institute:

"Keď sa na to človek pozrie, tak skutočne, nejaké iné mu ako prvé nenapadne, lebo 2 640 eur mesačne ako plat sestry je zaujímavé číslo."

Zuzana ZVOLENSKÁ (nom. Smeru-SD), ministerka zdravotníctva SR:

"Ministerstvo zdravotníctva si takisto urobilo prepočty podľa doručeného návrhu. Áno, musím povedať, že ma mimoriadne prekvapilo to, čo vyšlo."

L. TOMEČKOVÁ:

"Sestry nevidia problém v tom, že podľa nového návrhu by zarábali približne toľko ako lekári."

Iveta LAZOROVÁ, prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek:

"Naše vzdelanie svedčí o tom, že nemôžme klesnúť až na taký nízky koeficient oproti lekárom."

Peter LABAŠ, dekan Lekárskej fakulty UK Bratislava:

"To je úplne pomýlené. Vysokoškolský profesor na Lekárskej fakulte po 32 rokov praxe má 1 126 základný plat."

Marián PETKO, prezident Asociácie súkromných lekárov:

"Celý ten návrh je úplne nezmyselný, nereálny."

L. TOMEČKOVÁ:

"Odborová predáčka sestier Monika KAVECKÁ odmietla navrhované platy komentovať. Sestry ich navrhujú zvyšovať po prvých dvoch rokoch praxe, podľa zariadenia v ktorom pracujú, podľa špecializácie a vzdelania, bez ohľadu na kvalitu práce. Vysokoškolský diplom má 30 percent sestier."

P. LABAŠ:

"Lekár má plnú zodpovednosť, má 6 rokov tvrdej práce. Berie kompletne zodpovednosť za diagnostiku a terapiu a sestra bola, je a bude iba pomocníkom lekára."

L. TOMEČKOVÁ:

"Z čísiel lapal po dychu aj prezident malých nemocníc. Nepozná krajinu, kde by sestry zarábali podobne ako lekári."

M. PETKO:

"V prípade, že by k tomu malo dôjsť, čo považujem za úplne nereálne, predpokladám, že aj zodpovednosť sestier bude potom adekvátna."

P. LABAŠ:

"S plnou zodpovednosťou konštatujem, že nikdy nebolo lepších zdravotných sestier, ktoré vyšli zo stredných 4-ročných zdravotníckych škôl. Žiaľ, čo musím konštatovať, drvivá väčšina z nich je totálne nepoužiteľná u lôžka pacienta. Ona môže mať vzdelanie ako lekár, ale je to úplne pre sestru nepotrebné."

L. TOMEČKOVÁ:

"Monika KAVECKÁ sa k týmto tvrdeniam nevyjadruje."

Monika KAVECKÁ, predsedníčka OZ sestier a pôrodných asistentiek:

"Neviem, či toto je ten pravý priestor na vyjadrenie."

 

Ďalšie články v sekcii

Mzdy zdravotných sestier by sa mohli zvýšiť minimálne o 10 %
Mzdy zdravotných sestier by sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mohli zvýšiť minimálne o 10 %. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 však upozornila, že presné číslo vzíde až z diskusie s ministrom financií.
Slovenka: BIELE SRDCE pre sestričky
Zdravotné sestry si určite zaslúžia našu úctu a vďaku. Pri príležitosti ich medzinárodného dňa dostane v tomto roku 28 sestier a pôrodných asistentiek ocenenie za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve.
denník Pravda: Laurinc: Viaceré nemocnice popierajú nedostatok sestier
Riziká nedostatku zdravotných sestier pocíti v prvom rade pacient. Ukázalo sa to nedávno v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde sa predlžujú termíny na operácie. Podobné problémy podľa riaditeľa kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca hrozia aj v iných nemocniciach. Laurinc pripomína, že v zariadeniach sociálnych služieb je sestier ako šafranu. Dovoz zdravotníčok z Kuby vidí ako nereálny.
Poslanec Valocký síce odchádza, ale onkologickému ústavu stále chýba vyše 20 sestier
O tom, že z Národného onkologického ústavu v Bratislave odchádzajú lekári a najmä sestry, médiá informovali pred mesiacom. Za ten čas riaditeľ a poslanec Smeru Jozef Valocký povedal, že od mája z ústavu odíde, ale kritická situácia s nedostatkom sestier sa nezlepšuje.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri