Úvod / Médiá / Monitoring tlačových správ

Monitoring tlačových správ

Podvihorlatské noviny: Biele srdce jedenástim sestrám
REGIÓN. Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek v Humennom (RK SaPA) ocenila za významný prínos v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii Bielym srdcom jedenásť sestier v kategórii "Sestra a pôrodná asistentka v praxi" a "Sestra a pôrodná asistentka - manažér".
denník Pravda: Mladé sestry nechcú robiť v nemocniciach
Záujem o štúdium ošetrovateľstva je, ale pracovať v slovenských nemocniciach nechce takmer nikto. Poukazuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s tým, že mladí majú v súčasnosti iné nároky, chcú vyššie platy, ale aj lepšie pracovné podmienky.
časopis Sestra: Medzinárodný deň pôrodných asistentiek na vedeckej konferencii
Hlavnými témami II. vedeckej konferencie pôrodných asistentiek organizovanej Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek vo Zvolene, mestom Zvolen a Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, detašovaným pracoviskom bi. Sáry Salkaházi v Rožňave, bola matka a dieťa v centre záujmu pôrodných asistentiek.
časopis Sestra: Sestry si vymieňali skúsenosti
V Bratislave 24. marca 2017 sa už po tretí raz konala celoslovenská konferencia sekcie sestier a pôrodných asistentiek pracujúcich v manažmente Slovenskej spoločnosti sestier a pôrodných asistentiek. Počet účastníkov presiahol číslo sto. Konferencie sa zúčastnili nielen námestníčky ošetrovateľskej starostlivosti a sestry manažérky, ale aj sestry pracujúce pri lôžku pacienta.
časopis Sestra: Prezidentkou sesterskej komory sa stala opäť Iveta Lazorová
28. - 29. apríla sa konal v Žiline v poradí už 17. snem Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, na ktorom sa zúčastnilo 212 delegátov z celého Slovenska. Tento snem bol výnimočný tým, že bol volebný. Mala sa ňom voliť zástupkyňa sestier na ďalšie štyri roky. O post prezidentky sa uchádzali dve kandidátky. Pôsobiaca Iveta Lazorová a jej protikandidátka, nová tvár, Mária Ivanova. 166 hlasov získala Iveta Lazorová, ktorá povedie komoru ďalšie štyri roky.
časopis Sestra: Biele srdcia pre najlepších
Pri príležitosti Svetového dňa sestier Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) dňa 12. mája odovzdala významné ocenenia s názvom Biele srdce najlepším sestrám a pôrodným asistentkám.
TA3: Chýbajú zdravotné sestry
Školy vychovajú ročne vyše tisíc zdravotných sestier, 90 percent z nich sa ale po ukončení svojho štúdia tejto profesii na Slovensku nevenuje. Podľa sestier je dôvodov viacero, tým najdôležitejším je vraj plat.
Zdravotnícke noviny: Sestry v dlhodobej starostlivosti: bojujme predovšetkým o život
Pomyselnému rebríčku ukazovateľov kvality starostlivosti roky kraľujú dekubity. Nečudo, nemilosrdne zrkadlia nedostatky v starostlivosti. Tento ukazovateľ má však obrovskú nevýhodu - možnosť ,,utajenia". Príbuzní dekubity často ani nevidia - málokedy sa zaujímajú o obsah pod úhľadným štvorcom gázy.
VIDEO Zdravotných sestier na Slovensku rapídne ubúda, hlavným dôvodom sú neprijateľné pracovné podmienky
BRATISLAVA - Záujem mladých vykonávať povolanie sestra v posledných rokoch podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek klesá.
Správy RTVS: V nemocniciach chýbajú sestry
V zdravotníctve chýbajú sestry a ošetrovatelia, upozornila na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Mladých ľudí od práce v nemocniciach neodrádza len nízky plat, ale často aj pracovné prostredie. Dôsledkom toho je, že v čase dovoleniek sa jedna sestra na oddelení stará aj o dvadsať pacientov.
rádio Lumen: Zdravotných sestier ubúda
Zdravotných sestier za posledné roky viac ubúda ako pribúda a absolventov toto zamestnanie neláka. Upozorňuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Dôvody vidí v nízkych platoch, ale aj v nevyhovujúcich podmienkach práce a v zlom stave nemocníc. Mladí absolventi preto odchádzajú za prácou do zahraničia, kde majú lepšie pracovné podmienky a vyššie ohodnotenie. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že o problémoch sestier vie, no na riešenie potrebuje viac času. Viac vie Ján Heriban."
TV JOJ: Bratislava: Máme málo mladých sestier
Ak vraj minister zdravotníctva nezačne konať, príde deň, kedy sa o pacientov nebude mať kto postarať. Tvrdí to komora sestier a pôrodných asistentiek. Ministerstvo sa síce bráni, no čísla jednoznačne hovoria o tom, že záujem mladých o prácu v zdravotníctve je extrémne nízky."
TV Markíza: Sestry stále chýbajú
Majú druhé najhoršie platy v Únii, náročné pracovné podmienky a ako chcú počas štúdia praxovať, musia si za to niekedy aj zaplatiť. Zdravotné sestry hovoria, že sú na pokraji vyhynutia a minister Drucker s tým vraj nič nerobí.
Rozhlasová stanica FM: Záujem mladých ľudí o povolanie zdravotná sestra podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek klesá
Záujem mladých ľudí o povolanie zdravotná sestra podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek klesá. V zdravotníctve podľa komory chýba asi 12 000 sestier. Jej šéfka Iveta Lazorová vidí za tým nielen nízke platy sestier na Slovensku, ale aj zlé pracovné podmienky.
rádio Expres: Rozhovor s Ivetou Lazorovou
Pohne sa konečne po rokoch na pohľad zamrznutý konflikt medzi našimi sestričkami a štátom? Prečo mladých ľudí neláka štúdium ošetrovateľstva, kde viaznu rokovania sestier s ministerstvomzdravotníctva? O týchto témach sa teraz naživo porozprávame so šéfkou komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetou Lazorovou. Pani Lazorová, hovoríte o tom, že problémom u nás nie je zlé vzdelávanie, ale okrem zlých podmienok v nemocniciach a ambulanciách sú problémom aj nízke platy sestier. Môžeme si zhrnúť počty, koľko sestier a pôrodných asistentiek máme v systéme a koľko nám chýba a zároveň aké zvýšenie platu by podľa vás prilákalo do tohto systému viac sestier?"
rádio Expres: Nedostatok zdravotných sestier
Zo zdravotníctva nám vlani odišlo 1158 sestier a pôrodných asistentiek a do systému ich vstúpilo iba 408. Komora sestier opäť poukazuje na nevyhovujúce podmienky, v akých sestričkypracujú. Viac informácií má Tomáš Škarba.
Hospodárske noviny: Podľa komory u nás chýba 12-tisíc sestier
Bratislava - Záujem mladých vykonávať povolanie sestra v posledných rokoch podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek klesá. Jej šéfka Iveta Lazorová nevidí problém v tom, že by odbor nechceli študovať, ale že do slovenského zdravotníctva nakoniec pracovať nejdú.
Hospodárske noviny: Sestrám by opäť mala stačiť stredná škola
Bratislava - Zdravotných sestier na Slovensku je málo, zhodujú sa zainteresovaní. Ale v názoroch na to, ako trend zvrátiť, sa rozchádzajú. Ministerstvo zdravotníctva analyzuje možnosť, že by sestry nepotrebovali vysokú školu. Ich profesijná komora sa zmäkčeniu pravidiel bráni.
Zdravotnícke noviny: Sestry protestujú, poslanci rokovali o ich vzdelávaní bez nich
Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) sa nepáči, že nedostali pozvánku na pracovné stretnutie na júnovom výbore pre zdravotníctvo, na ktorom sa mala riešiť budúcnosť vzdelávania sestier na Slovensku. Pracovné stretnutie zvolal predseda Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník.
Moje zdravie: ZDRAVOTNÁ SESTRA A OŠETROVATEĽKA
Zásluhu na tom, že sa z práce zdravotnej sestry či ošetrovateľky stala odborná činnosť a postupne aj profesia, má Angličanka Florence Nightingaleová. Dovtedy to bola charitatívna aktivita, ktorá bola priamo prepojená s poslaním mníšskych rádov. V takejto laickej podobe bolo jej primárnou náplňou uspokojovanie najzákladnejších potrieb pacientov, pokoj, strava a tekutiny, prípadne utišovanie bolesti...

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri