Úvod / Médiá / Monitoring tlačových správ

Monitoring tlačových správ

Webnoviny: Nedostatok sestier a pôrodných asistentiek nie je len problémom Slovenska
Nedostatok sestier a pôrodných asistentiek nie je len problémom Slovenska, ale aj Česka, Poľska i Maďarska. Zhodli sa na tom zástupcovia sestier a odborníci na ošetrovateľstvo z krajín Visegrádskej štvorky (V4), ktorí sa vo štvrtok stretli vo Vysokých Tatrách na dvojdňovej celoslovenskej konferencii s medzinárodnou účasťou na tému Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v procese zmien.
TERAZ: Sestry z V4 vyzývajú vlády, aby ich problémy riešili v spolupráci EÚ
Vysoké Tatry 21. septembra (TASR) - Nedostatok sestier a pôrodných asistentiek nie je problémom len Slovenska, ale aj Česka, Poľska či Maďarska. Na celoslovenskej konferencii s medzinárodnou účasťou na tému Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v procese zmien v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa dnes na tom zhodli predstavitelia sestier a odborníci na ošetrovateľstvo z krajín V4.
Rozhlasová stanica FM: Nedostatok sestier a pôrodných asistentiek
Nedostatok sestier a pôrodných asistentiek nie je problémom len Slovenska, ale aj Česka, Poľska či Maďarska. Na celoslovenskej konferencii s medzinárodnou účasťou na tému Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v procese zmien v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa na tom zhodli predstavitelia sestier a odborníci na ošetrovateľstvo z krajín V-4.
Noviny Poprad: Konferencia sestier a pôrodných asistentiek
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek organizuje 21. a 22. septembra vo Vysokých Tatrách celoslovenskú konferenciu s medzinárodnou účasťou pod názvom Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v procese zmien II.
Nový Čas: Domáci pôrod áno alebo nie
BRATISLAVA - Príjemné prostredie. Minimálny stres. To sú dva najzákladnejšie faktory, prečo sa niektoré ženy rozhodnú rodiť doma. Z rovnakých dôvodov uvažuje o pôrode tretieho potomka doma aj manželka princa Wiliama Kate (35). Všetko má však svoje riziká a pri takomto rozhodnutí treba dôkladne zvážiť všetky možné komplikácie.
Trend: Zdravotné sestry by mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky
Predpokladá to návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. "Máme zoznam presne definovaných zdravotníckych pomôcok, ktoré budú sestry môcť predpisovať," informovala nedávno štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.
denník SME: Zdravotné sestry by mohli predpisovať niektoré pomôcky
BRATISLAVA. Zdravotné sestry by mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Predpokladá to návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Aktualne.sk: Sesterská komora kritizuje Druckera. Ministerstvo tvrdí, že robí maximum
BRATISLAVA - Avizované zmeny v kompetenciách sestier sú krok dopredu, no malý. Situáciu s ich nedostatkom na Slovensku to vôbec nerieši, minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by sa mal tejto problematike venovať viac, upozorňuje sesterská komora. Nestačia jej "iba úpravy" v možnosti predpisovania niektorých zdravotníckych pomôcok pacientom.
denník Plus Jeden deň: Sestrám už došla s Druckerom trpezlivosť: Slová, ktoré sa ministrovi nebudú čítať ľahko!
Zdravotných sestier je málo, sú preťažené a majú nízke platy. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker s tým podľa nich už rok nič nerobí.
denník SME: Nespokojnosť sestier rastie, Drucker za rok podľa nich neurobil nič
BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker má už rok na svojom pracovnom stole návrh Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) na Slovensku, no doteraz nie je schválený jediný konkrétny návrh, ktorý by stabilizoval akútny nedostatok personálu v slovenskom zdravotníctve.
TV JOJ: Slovensko: Za viac úkonov, viac peňazí?
Zdravotné sestry dnes vyzvali ministra zdravotníctva, aby pri tvorbe návrhu zmien o úprave kompetencií zdravotných sestier myslel aj na úpravu ich platov. Už od januára bude totiž kvalifikovaná zdravotná sestra robiť množstvo úkonov, ktoré doteraz robil iba lekár, napríklad predpisovať recepty či zdravotnícke pomôcky.
STV: Sestry chcú od ministra viac pozornosti
Zdravotné sestry chcú od ministra zdravotníctva väčšiu pozornosť. Ich komora mu vyčíta, že sa nevenuje problému s nedostatkom personálu. Pred rokom mu zaslali návrhy na riešenie, dodnes podľa komory sestier nič neschválil. Ministerstvo zdravotníctva kritiku odmieta, intenzívne pracuje na opatreniach.
rádio Lumen: Na Slovensku chýba stále 12-tisíc zdravotných sestier
Na Slovensku chýba stále okolo 12-tisíc zdravotných sestier. Upozorňuje na to sesterská komora, ktorá tvrdí, že minister zdravotníctva za posledný rok neurobil nič pre to, aby bolo zdravotných sestier viac. Pritom už vlani ponúkla komora sestier desať riešení na navýšenie počtu sestier v systéme. Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že robí všetko pre zlepšenie ich podmienok. Nahrával Ján Heriban.
TV Markíza: Problémy sestier stále nevyriešili
"Príbuzní ich chodia kŕmiť či umývať. Aj pacienti na vlastnej koži cítia nedostatok zdravotných sestier v slovenských nemocniciach. Pritom sestry a pôrodné asistentky ešte pred rokom ministrovi Druckerovi navrhli, ako by mohol situáciu zlepšiť. Dodnes sa však zásadné zmeny neudiali. Najnovšie sestričky poslali odkaz celej vláde, aby sa politici prestali hašteriť a konečne riešili zúfalý stav na oddeleniach."
rádio Expres: Zdravotné sestry volajú na pomoc celú koalíciu
Ľudia by mali mať svojich lekárov bližšie. Kto ich ale bude ošetrovať, keď sestry bijú na poplach, že ich je stále menej? Na riešenie situácie vyzvali celú koalíciu. Pokračuje Mariana Tökölyová.
Hospodárske noviny: Podpis sestier získa väčšiu váhu
Bratislava - Vyberanie kanyly zo žily, vyťahovanie stehov či upravovanie dávok liekov proti bolesti. Hoci sestry tieto úkony v niektorých prípadoch robia, ide o nelegálnu aktivitu, upozorňuje Milan Laurinc z komory sestier. Aj preto volajú po zmene. Príslušný zákon sa menil naposledy pred 13 rokmi. Ministerstvo zdravotníctva sa s ich požiadavkami čiastočne stotožnilo. Do pripomienkovania poslalo novelu, vďaka ktorej by od budúceho roka mohli sestry predpisovať zdravotné pomôcky.
TOPKY: Ďalšia zmena v zdravotníctve: Sestry by mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky
BRATISLAVA - Sestry a pôrodné asistentky by od budúceho roka mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Navrhuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa mení aj právna norma o liekoch a pomôckach.
TA3: Posilnia im kompetencie
Sestry s pokročilou praxou zrejme budú môcť v priebehu budúceho roka predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky, pôjde napríklad o podložky, plienky či náplasti. Ministerstvo zdravotníctva chce týmto krokom zjednodušiť systém poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti. Dôvodom zmeny je aj efektívnejšie využívanie finančných zdrojov z verejného zdravotného poistenia.
časopis Sestra: V zdravotníctve nie je všetko v poriadku
Zoznámte sa prosím. Šéfredaktorka časopisu Sestra sa rozprávala s aktívnou členkou Sekcie operačných sestier Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek PhDr. Evou Hulovou.
OŠETRENIE V POHODLÍ DOMOVA? ADOS môžete využívať aj vy
Pri mnohých zdravotných problémoch majú pacienti možnosť požiadať o domácu ošetrovateľskú starostlivosť, kedy erudovaná zdravotná sestra prichádza ošetriť pacienta domov takým istým spôsobom, akým by bol ošetrený v ambulancii.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri