Úvod / Médiá / Monitoring tlačových správ

Monitoring tlačových správ

Nový Čas: Dočkáme sa v zdravotníctve zmien? Sestry by mohli po novom pacientom podávať tieto lieky
BRATISLAVA - Pravdepodobne už od februára budú môcť sestry podávať pacientom podľa potreby lieky na tlmenie bolesti a lieky na zníženej telesnej teploty, ktoré už raz predpísal lekár. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Sestry a pôrodné asistentky by vedeli podľa komory pomáhať pacientom ešte viac, no Ministerstvo zdravotníctva SR im nedalo všetky kompetencie, na ktorých sa pôvodne na pracovných rokovaniach dohodli.
SME: Sestry požadujú od ministerstva väčšie právomoci
BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nedalo sestrám všetky kompetencie, ktoré sľúbilo. Poukazuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Sestrám by sa mali upraviť právomoci od polovice februára, vyhláška, ktorá to určuje, je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).
rádio LUMEN: Výberové konanie na post ministerskej sestry
Ministerská sestra by mala mať viac kompetencií. Myslí si to Tatiana Hrindová, ktorá túto funkciu zastávala do konca decembra. Ako dôvod svojho odchodu uviedla, že mala slabé slovo a nemohla tak vstupovať do rozhodnutí, ktoré ovplyvňovali život sestier.
časopis SESTRA: ORL sestry v srdci Slovenska
V najstaršom meste Slovenska, vo Zvolene, sa konala 13.-14. októbra jubilejná XX. Celoslovenská konferencia sestier pracujúcich v ORL, ktorej sa zúčastnilo 140 sestier zo Slovenska a Českej republiky. Organizátorom bola Sekcia sestier pracujúcich v ORL, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), a Regionálna komora SaPA Zvolen.
časopis SESTRA: Sestry manažérky na konferencii
Začiatkom októbra sa v Bešeňovej konala VI. Celoslovenská konferencia sekcie manažmentu v ošetrovateľstve s medzinárodnou súčasťou, ktorú organizovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Sekcia manažmentu v ošetrovateľstve a Univerzitná nemocnica SNP - fakultná nemocnica v Ružomberku. V rámci hlavných tém "Efektívny manažment v ošetrovateľstve, Prax založená na dôkazoch, Následná starostlivosť" bolo pre 220 účastníkov pripravených 28 odborných príspevkov.
Tv JOJ: Slovensko: Hľadá sa nová ministerská sestra
Koncom decembra ukončila svoju prácu ministerská sestra Tatiana Hrindová. Tá teraz otvorene hovorí o tom, že jej dobre znejúcu funkciu zriadil minister iba naoko. Konať v prospech sestier vraj nemohla, nemala žiadne kompetencie.
STV: Komora sestier chce širšie kompetencie
Komora sestier chce širšie kompetencie v oblasti ošetrovateľstva, mali byť zakotvené aj v novej legislatíve. Sestry tvrdia, že hoci sa na tom s ministerstvom dohodli, výsledný návrh má inú podobu.
rádio Expres: Ministerská sestra skončila, pretože cítila, že mala v rezorte slabé slovo
Ministerská sestra skončila, pretože podľa vlastných slov nemala dostatočné kompetencie na zlepšenie ošetrovateľstva. Ministerstvo zdravotníctva to odmieta a na pozíciu vypísalo nové výberové konanie. Podrobnosti má Tomáš Škarba.
Televízia TA3: Ministerská sestra skončila
Ministerská sestra Tatiana Hrindová po roku a pol skončila vo funkcii, odišla na vlastnú žiadosť potom, ako vraj dlhodobo nemala možnosť zlepšovať postavenie sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Sesterská komora preto žiada ministra zdravotníctva, aby kompetencie riaditeľky odboru ošetrovateľstva posilnil.
Pre sestry sa vytvoria kategórie, prestanú pracovať na hrane zákona
BRATISLAVA. Sestrám by sa onedlho mali upraviť kompetencie. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva vo vyhláške, ktorá im určuje rozsah ošetrovateľskej praxe.
Sestrám by sa mali upraviť kompetencie, ministerstvo sľubuje zmeny
Sestrám by sa onedlho mali upraviť kompetencie. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva vo vyhláške, ktorá im určuje rozsah ošetrovateľskej praxe. Tá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, platiť by mala od polovice februára.
Sestra už neverí, že sa kauza CT z Piešťan dostane na súd
BRATISLAVA. Magdaléna Kovačovičová s lekárom Alanom Suchánkom upozornila na jeseň 2014 na zamýšľanú predraženú kúpu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Po druhom zrušení obvinení deviatich aktérov kauzy už zdravotná sestra a členka správnej rady nemocnice neverí, že sa prípad niekedy riadne vyšetrí.
Komora sestier chce aktívne presadzovať riešenie nedostatku sestier
Prioritou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) v roku 2018 je aktívne presadzovať riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Chce tiež iniciovať prijatie takých opatrení, ktorými sa podarí zjednodušiť vedenie zdravotnej dokumentácie, ktorú majú sestry na starosti.
Keby som bola premiérkou, toto by som zmenila v roku 2018! Niektoré návrhy čitateliek nás prekvapili
Iveta Lazorová: Keby som bola premiérkou, tak by som si vo vláde dala za dve hlavné priority školstvo a zdravotníctvo, pretože sa týkajú každého občana. V prvom rade by som odstránila prebiehajúcu korupciu, aby neodtekali finančné zdroje ako cez deravý sud a aby bolo dosť finančných zdrojov na vzdelávanie a liečenie Slovákov. V druhom rade by som sa snažila skvalitniť starostlivosť o mamičky pred a po pôrode, aby ich deti prichádzali na svet v dobrej pohode a mali zdravý štart do nového života. Následne by som investovala do školstva, aby naše deti dostávali kvalitnejšie vzdelanie vrátane podpory zdravého životného štýlu a prevencie pred civilizačnými ochoreniami. A v neposlednom rade by som zmodernizovala zdravotnícke zariadenia a platovo motivovala zdravotníkov tak, aby tí občania, ktorí sa raz ocitnú v nemocnici ako pacienti, dostali najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť a čo najrýchlejšie a najúspešnejšie sa uzdravili.
Tehotné ženy si môžu najať dulu či laktačnú poradkyňu: Koľko to stojí a čo prepláca poisťovňa?
Herečka a speváčka Nela Pocisková (27) sa teší na svoje druhé dieťatko. Kým s prípravou na pôrod syna Hektora (1) jej pomáhala dula, teraz jej pomáha aj laktačná poradkyňa. Aký je medzi nimi rozdiel, čo hovorí legislatíva a preplatí budúcim mamičkám ich pomoc zdravotná poisťovňa?
Nový Čas: Kto vám môže pomôcť pri pôrode
BRATISLAVA - Herečka a speváčka Nela Pocisková (27) sa teší na svoje druhé dieťatko. Kým s prípravou na pôrod syna Hektora (1) jej pomáhala dula, teraz jej pomáha aj laktačná poradkyňa. Aký je medzi nimi rozdiel, čo hovorí legislatíva a preplatí budúcim mamičkám ich pomoc zdravotná poisťovňa?
Vzdravotníctve: Komora sestier dúfa vo viac zdrojov v zdravotníctve
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) dúfa, že v budúcom roku sa konečne podarí vybojovať viac finančných zdrojov do slovenského zdravotníctva, čo podľa členky Rady a Prezídia SK SaPA Zuzany Haladovej vytvorí priestor nielen na liečenie pacientov, ale aj rozvoj slovenského zdravotníctva.
rádio LUMEN: Sestry a pôrodné asistentky zhodnotili uplynulý rok
Sestry a pôrodné asistentky zhodnotili uplynulý rok v našom zdravotníctve. Minister Tomáš Drucker podľa nich nič nepokazil, ale ani nič zásadné nespravil. Sestry mu vyčítajú najmä to, že nesplnil osem z deviatich požiadaviek, ktoré mu predložili. Ocenili však zadefinovanie kompetencií sestier či zavedenie pozície ministerskej sestry. Rezort zdravotníctva reaguje, že problémy sestier rieši na dennej báze.
denník Pravda: Vianočné priania
Z celého srdca prajem pokojné vianočné sviatky plné radosti a lásky. IVETA LAZOROVÁ, PREZIDENTKA SLOVENSKEJ KOMORY SESTIER A PÔRODNÝCH ASISTENTIEK
Sestra pre všetko: JEJ POMOC POTREBUJÚ MNOHÍ
Vraví, že pri svojej práci musí byť tak trochu právničkou, psychologičkou, doktorkou, vlastne všetkým. Pracovný rozptyl Mgr. ZUZANY MACHÁLKOVEJ (57), ktorá je už tridsať rokov sociálnou sestrou, sú ľudia od narodenia až po smrť. Pátra po tom, či deti nie sú týrané, hľadá osamelým, imobilným a starým pacientom miesto, kde sa o nich postarajú. Keď nachádza nový domov nechceným deťom, stáva sa pre mnohých, ktorí vlastné deti nemajú, akýmsi Ježiškom.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri