Úvod / Médiá / Monitoring tlačových správ

Monitoring tlačových správ

Zdravotnícke noviny: Sestry chcú presné kompetencie aj vyššie platy
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa s ministerstvom zdravotníctva dohodla na prvých opatreniach, ktoré majú riešiť akútny nedostatok sestier a pôrodných asistentiek. Ide o zmeny v kompetenciách, zriadenie novej pozície sestry s pokročilou praxou a zmena odborných špecializácií v ošetrovateľstve.
Minister Drucker chce platy zdravotníkov valorizovať podľa zásluhovosti
- Tomáš Drucker plánuje prísť s návrhom zmien na budúci rok. Ak je valorizácia automatická, tak to podľa neho znižuje súťaživosť.
Zmena spôsobu odmeňovania zdravotníkov
Spôsob odmeňovania zdravotníkov by sa na Slovensku mohol v budúcnosti zmeniť. V súčasnosti sa im mzdy automaticky každý rok valorizujú, keďže sú naviazané na priemernú mzdu. Minister zdravotníctvaTomáš Drucker by chcel, aby sa viac zohľadňoval princíp zásluhovosti.
Návrh na zavedenie školských sestier ide parlamentu
Okrem priameho zdravotníckeho výkonu v rámci práce s deťmi so zdravotným znevýhodnením by mohli školské sestry pomáhať aj pri príprave programov prevencie a zdravého životného štýlu
TA3: Zdravotné sestry čaká zmena
"Ministerstvo zdravotníctva a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa definitívne dohodli na zmene sesterských kompetencií. V našich nemocniciach by v budúcnosti mali pracovať tri druhy zdravotných sestier."
Košice Dnes: Elenu Červeňákovú do veľkého parlamentu posunuli sobotňajšie župné voľby
Traja z kandidátov na župana - Viskupič, Jurinová (obaja OĽaNO) a Droba (SaS) - avizovali, že v prípade úspechu vo voľbách sa vzdajú poslaneckého mandátu v Národnej rade SR. Uspeli, takže v parlamente ich vymenia náhradníci. Medzi nimi je aj košická zdravotná sestra Elena Červeňáková, ktorá bola v parlamentných voľbách 2016 na kandidátke matovičovcov.
Zdravotnícke noviny: Návrh štátneho rozpočtu na rok 2018 nedáva sestrám nádej na zlepšenie stavu
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2018 v kapitole zdravotníctvo ani v tomto roku nie je nádejou na lepšiu budúcnosť pre sestry a pôrodné asistentky. V praxi to bude znamenať, že sa naďalej budú zhoršovať podmienky slovenských sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú už teraz viac ako vyťažené, čo v skutočnosti donúti ďalšie sestry k odchodu za prácou do zahraničia alebo k zmene povolania. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek za problém návrhu budúcoročného rozpočtu považuje aj to, že najvýraznejšie úspory sa majú dosiahnuť na úkor pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Sestra: Názory sestier na pregraduálne vzdelávanie v profesii sestra
Od roku 2004 prebieha v Slovenskej republike príprava sestier na vysokých školách, alebo v rámci vyššieho odborného štúdia na stredných zdravotníckych školách. Obe tieto možnosti nadobudnutia odbornej spôsobilosti na výkon profesie sestra sú v súlade s požiadavkami na výkon regulovaných povolaní v zdravotníctve v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ). Aj napriek už viac ako desaťročnému fungovaniu bakalárskeho štúdia v odbore ošetrovateľstvo stále neexistuje jednotný názor na systém vzdelávania sestier. Aj z tohto dôvodu sme naše skúmanie zamerali na posúdenie názorov samotných sestier na danú problematiku.
Tv joj: Slovensko: Sestrám sa upravia kompetencie
Komora zdravotných sestier po dlhom čase vyjadrila svoju spokojnosť. S ministerstvom zdravotníctva sa dohodla na legislatívnych zmenách. Sestrám sa upravia kompetencie, aby každá vedela čo môže a naopak čo vykonávať nemôže. Sestra s vysokoškolským vzdelaním a 5-ročnou praxou si polepší aj platovo.
STV: Viac práce pre sestry, no otázny plat
Zdravotným sestrám sa zmenia kompetencie. Po dlhých rokovaniach sa komora sestier a zamestnávatelia dohodli s ministerstvom zdravotníctva. Cieľom je, aby boli sestry motivované pracovať v systéme, čím by sa sčasti vyriešil ich nedostatok.
Tv Markíza: Zmeny v nemocniciach
Predpisovanie zdravotníckych pomôcok, úprava dávky liekov, či vyberanie stehov, s týmto vám už po novom lekár nepomôže. Ministerstvo zdravotníctva chce, aby podobné činnosti robili sestry. Tie nie sú proti, je tu však veľké ale.
rádiožurnál Slovenského rozhlasu: Úprava kompetencií zdravotných sestier
Komora sestier sa dohodla s ministerstvom zdravotníctva na úprave svojich kompetencií. Nová vyhláška bude obsahovať aj výkony, ktoré doteraz robili sestry neoficiálne, napríklad dávkovanie liekov proti bolesti či vyberanie stehov.
rádio Lumen: Nová vyhláška o kompetenciách sestier
Na Slovensku by sme mali mať novú pracovnú pozíciu zdravotnej sestry s pokročilou praxou. Ide o jedno z opatrení zamerané na riešenie akútneho nedostatku sestier a pôrodných asistentiek. Zdravotné sestry by mali mať aj širšie právomoci zodpovedajúce reálnej praxi.
denník Pravda: Sestry uberú z kompetencií lekárom
Predpisovanie receptov či vyberanie stehov dnes robia lekári. O pár mesiacov to tak nemusí byť. Pri niektorých výkonoch ich nahradia zdravotné sestry. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje vyhlášku, ktorá zvyšuje ich kompetencie. Aj takto chce zatraktívniť povolanie, o ktoré klesá záujem.
denník Plus Jeden deň: Nie je sestra ako sestra
Zdravotné sestry by sa už nemali dostávať do situácií, v ktorých museli pre starostlivosť o pacienta prekračovať svoje právomoci. Sľubuje to sesterská komora, ktorá s ministerstvom zdravotníctva pracuje na zmene ich kompetencií.
Prezidentka Lazorová dostala zlatú medailu za významný prínos v spolupráci s Prešovskou univerzitou
Prešov - Vedecká rada Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity (FZO PU) počas medzinárodnej vedeckej konferencie Quo vadis zdravotníctvo III. 26. októbra 2017 udelila prezidentke Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivete Lazorovej "Zlatú medailu" za významné prínosy a zásluhy o rozvoj FZO PU.
Rozhlasová stanica Lumen: Kritika návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo
Sestry a pôrodné asistentky nie sú spokojné s návrhom rozpočtu na rok 2018 pre zdravotníctvo. Podľa nich určené financie nie sú nádejou na lepšiu budúcnosť. Komora sestier upozorňuje na to, že v budúcom roku sa nielenže nebudú výraznejšie zvyšovať platy sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov, ale nepredpokladá sa ani navýšenie ich počtu.
Rozhlasová stanica Košice: Návrh štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo
Návrh budúcoročného štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo nedáva podľa sesterskej komory nádej na lepšiu budúcnosť pre sestry a pôrodné asistentky. Obáva sa, že sa ich pracovné podmienky budú zhoršovať. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek upozorňuje, že platy sestier a ostatných zdravotníkov sa výrazne okrem 4-percentného zákonného rastu nezvýšia, rovnako, že sa nepredpokladá ani nárast ich počtu.
TASR: V rozpočte pre zdravotníctvo sestry nádej na lepšie podmienky nevidia
Plánované úsporné opatrenia sa môžu podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek prejaviť v znížení kvality a kvantity poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
denník SME: Sestrám sa nepáči návrh rozpočtu, lepšie podmienky podľa nich neprinesie
BRATISLAVA. Návrh budúcoročného štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo nedáva podľa sesterskej komory nádej na lepšiu budúcnosť pre sestry a pôrodné asistentky. Obáva sa, že sa ich pracovné podmienky budú zhoršovať.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri