Úvod / Médiá / Monitoring tlačových správ

Monitoring tlačových správ

Názor: Sestry majú obrovský odborný potenciál
dipl. s. Narodila sa v roku 1960 v Ružomberku. Po ukončení SZŠ v odbore detská sestra, sa na dlhých 20 rokov zamestnala v NsP F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici na JIS infekčného oddelenia, kde 3 roky zastávala funkciu staničnej sestry. V rokoch 1997 - 1999 pracovala v Nemocnici Zdravie, a. s., Puchov na úseku anestéziológie, zdravotnej záchrannej služby, v algéziologickej ambulanci a na JIS chirurgického oddelenia. Ďalších 10 rokov v NsP L. N. Jégeho v Dolnom Kubíne na OAIM. Momentálne pracuje v ÚVN SNP Ružomberok FN, na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Popri zamestnaní si doplnila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore Anestéziológia, resuscitácia a intenzívna starostlivosť, neskôr vyššie odborné vzdelanie na SZŠ v Banskej Bystrici. V roku 2009 získala bakalárske vzdelanie v odbore Ošetrovateľstvo na SZU v Bratislave, Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici a o 2 roky neskôr tam obhájila magisterský titul. V roku 2014 na Trnavskej univerzite úspešne vykonala rigoróznu skúšku a obhájila rigoróznu prácu. Okrem iného absolvovala množstvo kurzov a školení. Je členkou odbornej pracovnej skupiny Komisie pre zdravotné výkony v špecializovanom odbore ošetrovateľstvo pri MZ SR, členkou výboru Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti SKSaPA, členkou Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnejmedicíne SSSaPA, o. z. SLS. Podieľa sa na organizovaní celoslovenských konferencií s medzinárodnou účasťou. V roku 2008 jej SKSaPA udelila ocenenie Biele srdce za prínos v slovenskom ošetrovateľstve a v roku 2012 získala prestížne ocenenie Sestra roka udelené našim časopisom. V apríli tohto roka bola na 5 ročné funkčné obdobie menovaná za hlavnú odborníčku pre ošetrovateľstvo na MZ SR.
Rozhlasová stanica Slovensko: Prieskum: Zdravotné sestry sú prepracované a podhodnotené
Tri štvrtiny sestier sú nespokojné so svojim platom. Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi nimi spravila Komora sestier a pôrodných asistentiek koncom minulého roka. Podľa tohto prieskumu sú ich platy pod slovenským priemerom. Sestry sú navyše prepracované. Tvrdia, že na oddeleniach chýba dostatočný počet personálu. Väčšina sestier pracuje na nadčasy. Novým vraj zamestnávateľ nevychádza v ústrety keď sa vzdelávajú. Aj to podľa komory odrádza sestry od práce v slovenských nemocniciach. Populácia pritom starne, kým počet sestier podľa komory klesá. Chýbajú ich tisíce. Aké sú teda vyhliadky do budúcnostiach v nemocniciach, to bude otázka dnešnej relácie Z prvej ruky. V štúdiu čakáme prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetu Lazorovúa na telefónnej linke zatiaľ máme Dušana Zachara, analytika inštitútu INEKO, dobrý deň.
SME: Sestry sú podľa prieskumu nespokojné s platmi, Drucker je pripravený diskutovať
Mzdy sestier rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Tvrdí to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na vo štvrtok zverejnený prieskum Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorý sa týkal aj výšky platov.
Aktuality.sk: Rezort zdravotníctva je pripravený diskutovať so sestrami o platoch
Mzdy sestier rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Tvrdí to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii na dnes zverejnený prieskum Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorý sa týkal aj výšky platov. Vyplynulo z neho, že väčšina sestier je so svojou mzdou nespokojná.
rádio Expres: Zdravotné sestry sú nespokojné s platmi
Zdravotné sestry sú prepracované a nespokojné s platmi. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Jej prezidentka Iveta Lazorová tvrdí, že väčšina sestier zarába len priemernú hrubú mzdu od 600 do 700 eur. Len 19 percent sestier zarába od 700 do 800 a rovnaké percento okolo 900 eur.
TV JOJ: Slovensko: Aká je mzda zdravotnej sestry?
Zdravotné sestry sú aj po roku stále nespokojné s výškou mzdy. Minister zdravotníctva pritom už dlhšie avizuje, že sestrám upraví kompetencie. Sestry sú za, ale iba pod podmienkou, ak sa im platy upravia podľa zásluh.
Televízia Markíza: Kto ich vypočuje
Nízke platy, prepracovanosť a nepreplatené nadčasy. Zdravotné sestry sú nespokojné. Tomáš Drucker podľa nich neurobil nič pre to, aby to zmenil.
STV: Zdravotné sestry sú nespokojné
Zdravotné sestry sú nespokojné. Najviac ich trápi nízka mzda, prepracovanosť či slabá podpora zamestnávateľa pri vzdelávaní. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý robila Slovenská komora sestier po roku od zvyšovania platov. Podľa nej by pomohlo zlepšenie pracovných podmienok.
Pravda: Asi 80-tisíc zdravotníkov musí prísť po čip osobne
Desaťtisíce zdravotníkov budú cestovať na otočku do hlavného mesta len na to, aby si vyzdvihli kartičku s čipom. Musia tak urobiť do konca októbra. Kartu, čiže elektronický preukaz, budú potrebovať, aby sa dostali k zdravotnej dokumentácii, ktorá má byť on line.
Katolícke noviny: Uľahčujú ženám stať sa matkami
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek volá po lepšom postavení pôrodných asistentiek v rámci slovenského zdravotníctva. Chce ich viac dostať do domácností tehotných žien.
Zdravotnícke noviny: Pacienti potrebujú domácu starostlivosť
Tisíc sestier sa každý deň stará doma až o 30 000 klientov Komora sestier vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby presadzoval väčšiu podporu agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Prioritou financovania poisťovní sú nemocnice, pričom ambulantná zložka vrátane agentúr je poddimenzovaná a na chvoste záujmu. Agentúry poskytujú zdravotnú starostlivosť 20- až 30-tisíc pacientom denne, stará sa o nich približne 1 000 sestier.
rádio Slovensko: Opozičná poslankyňa Zuzana Zimenová chce do škôl zdravotné sestry
Opozičná poslankyňa Zuzana Zimenová chce do škôl zdravotné sestry. Mali by vyriešiť problém detí a rodičov, ktorí sú odkázaní na lieky a injekcie aj počas vyučovania. Keďže im ich nemôžu podávať učitelia či vychovávatelia, robia to rodičia a často zostávajú bez práce. Rezort školstva hovorí, že návrh podporuje, no na opatrenie nemá dosť peňazí.
STV: Sestry sa chcú o ľudí starať doma
Komora sestier vyzvala ministra zdravotníctva, aby podporil domáce ošetrovanie pacientov. Podľa nich pribúdajú ľudia, ktorí majú problém prísť do nemocnice, napríklad na prevez. Minister Tomáš Drucker vraví, že domáce ošetrovanie je aj jeho prioritou a odmieta, že by nekonal. Ošetrovateľské agentúry však majú existenčné problémy.
Rádiožurnál Slovenského rozhlasu: ADOS žiadajú od ministerstva zdravotníctva zmenu financovania aj celkovej koncepcie
Starí a chorí ľudia, o ktorých sa starajú zdravotné sestry priamo v domácnostiach môžu mať v budúcnosti problém dostať sa k zdravotnej starostlivosti. Agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti ide z verejného zdravotného poistenia len zlomok peňazí. Navyše štátna poisťovňa im už dva roky prepláca iba polovicu z poskytnutých výkonov. Agentúry od ministerstva žiadajú zmenu financovania aj celkovej koncepcie. Rezort tvrdí, že problém rieši.
Rozhlasová stanica Slovensko: Agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti preplácajú polovicu výkonov
Agentúry, ktoré sa starajú o chorých v domácnostiach, majú problém so štátnou zdravotnou poisťovňou. Už druhý rok im prepláca len polovicu z poskytnutých výkonov. Od ministerstva žiadajú viac peňazí z rozpočtu aj zmenu celkovej koncepcie starostlivosti o dlhodobo chorých. Rezort tvrdí, že problematiku rieši.
TASR: Sesterská komora žiada podporu pre domáce ošetrovanie pacientov
Bratislava 28. marca (TASR) - Sesterská komora žiada podporu pre ošetrovanie pacientov v domácom prostredí. Takáto starostlivosť má byť na okraji záujmu zdravotných poisťovní a tak agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) riešia existenčné problémy. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera(nominant Smeru-SD), aby ešte tento rok podporil vypracovanie koncepcie rozvoja a financovania ADOS. Ministerstvo sestrám odkázalo, že problematiku rieši.
rádio Lumen: Sestry vyzývajú Tomáša Druckera, aby podporil ošetrovanie pacientov v domácom prostredí
Zdravotné sestry vyzývajú ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby podporil ošetrovanie pacientov v domácom prostredí. Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti sú podľa sestierna tom finančne zle a nevyužíva sa ich potenciál. Tvrdia, že hospitalizovaní sú aj takí pacienti, ktorí by mohli byť ošetrovaní doma. Ministerstvo zdravotníctva reaguje, že v tejto oblasti koná, a to aj v spolupráci so sestrami. Ohlásilo tiež nový projekt na podporu spolupráce nemocnice a agentúry domáceho ošetrovateľstva. Viac povie Ján Heriban.
Pravda: Rok ministra zdravotníctva hodnotia sestry ako rozpačitý
Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker síce po svojom nástupe naštartoval aktívne tempo, zdravotnícke kauzy zatiaľ zvláda bez ujmy, no doteraz v systéme reálne nepriniesol žiadne opatrenia, ktoré by pocítili pacienti a zdravotníci.
TREND: Prvý rok ministra Druckera hodnotia sestry ako rozpačitý
Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker síce po svojom nástupe naštartoval aktívne tempo, zdravotnícke kauzy zatiaľ zvláda bez ujmy, no doteraz v systéme reálne nepriniesol žiadne opatrenia, ktoré by pocítili pacienti a zdravotníci. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Vyhodnotila tak prvý rok pôsobenia tretej vlády Roberta Fica.
Odliv zdravotných sestier do zahraničia sa stopnúť zatiaľ nepodarilo
Jeho dlhodobým problémom nie sú iba mediálne známe kauzy, nákupy predražených prístrojov a nedostatok peňazí, ale tiež úbytok zdravotníckeho personálu. Veď za posledných 14 rokov prišlo Slovensko až o desaťtisíc sestier, pričom toto číslo neustále narastá.

Partneri

Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri Partneri